Památky v Maroku

Rabat

Rabat je hlavním městem Maroka. Starý Rabat je obehnán ohromnými hradbami, což svědčí i o jeho významu v minulosti.

Jedním z nejzajímavějších muzeí v zemi je místní archeologické muzeum, ve kterém najdete archeologické vykopávky z římské doby, jež byly nalezeny po celém Maroku. Jsou tady ovšem i nálezy z dob nejstarších – z doby kamenné.

Podle různých průvodců je nejvýznamnější památkou v Rabatu Hassanova věž (Le Tour Hassan), která se tyčí nad mostem přes řeku. Jedná se o Rabatobrovský minaret, vysoký 44 metrů, který se začal stavět v roce 1195 za vlády dynastie Mohadovců. K minaretu patřila i mešita, která ovšem byla téměř zničena zemětřesením v roce 1755. U věže se nachází i mauzoleum Mohameda V. Za městskými hradbami se nacházejí ruiny římského města Sala-Colonia. Najdete zde zbytky Jupiterova chrámu, fórum, lázně, ale i bazén, který zabezpečoval rozvod vody. Kromě antických památek zde najdete i islámský komplex s polorozpadlou mešitou, minaretem, medersou a hrobkami svatých mužů. Celý komplex byl ovšem zničen zemětřesením v roce 1755, proto zde uvidíte jen pozůstatky.

Casablanca

Casablanca skrývá všechny rysy západní metropole. Arabky zde nenosí šátky, jsou velmi elegantně oblečené, bulváry lemují značkové obchody a v barech to velmi žije. Dala by se srovnat například se španělskou Barcelonou.V Casablance najdete moderní stavby, koloniální budovy ve stylu art deco, ale i typickou marockou architekturu.

Na sever od starého arabského města Mediny se nad Atlantským oceánem tyčí nejvýznamnější mešita země – Mešita Hassana II. Mešita byla dokončena samotným králem Hassanem II. roku 1993 a pracovalo na ní 10 tisíc řemeslníků. Je to jediná marocká mešita, kterou může navštívit nemuslim a je tak obrovská, že by se do ní vešel celý pařížský Notre Dame nebo vatikánský chrám sv. Petra. Vejde se do ní 25 tisíc lidí a přilehlá prostranství mohou pojmout až 80 tisíc dalších lidí. Její minaret je vysoký 210 m a je vidět na kilometry daleko. Zvnějšku je stavba inspirovaná francouzskými vlivy, interiér je však marocký.

Essaouira

Essaouira je známá již od 7. století, kdy tuto oblast prozkoumávali Féničané. Poté sem přišli Kartaginci i Římané. Lákadlem pro ně byly Purpurovy ostrovy kvůli výskytu měkkýšů murex, jejichž výměšky byly užívány při výrobě nachového barviva. V 15. století zde Portugalci vytvořili obchodní a vojenské centrum, které nazvali Mogador.

Velkého rozkvětu se město dočkalo až v 18. století, kdy místní sultán najal francouzského architekta, aby vyprojektoval nové město, které by odpovídalo tehdejším nejvyšším nárokům.

Město je kolem dokola obehnáno hradbami, které mají základ v portugalské, berberské, ale i francouzské architektuře. Essaouira je centrem řezbářských dílen. Místní umělci zde vyrábějí všelijaké výrobky z chráněných tújí. Essaouira je poklidné umělecké místo, proto je zde hodně galerií a obchodů s uměleckými předměty. Oblíbeným dárkem z dovolené je obrázek místní krajiny nebo pobřeží od místního umělce.

Naproti městu leží ostrov Mogador, na němž se nachází mohutné opevnění, mešita a nepoužívaná věznice. Jsou to vlastně dva ostrovy a dalších několik malých ostrůvků. Mogador byly ony ve starověku známé Purpurovy ostrovy. Dnes zde můžete najít vzácné Eleonořiny sokoly, kteří sem přilétají hnízdit od dubna do října a poté se vydávají na dlouhou cestu na Madagaskar.

Fes

Toto působivé město je nejstarší ze všech královských měst v Maroku. Jeho medina je jedna z největších středověkých měst na světě (spolu s Marakéší, Damaškem a Káhirou). Je to město, které bylo po dlouhou dobu považováno za centrum muslimské víry a vše, co se v dějinách Maroka odehrálo, mělo svůj počátek právě tady.

Fes al – Bali neboli Starý Fes je složen ze spletitých uliček, kterých je údjně přes 9 tisíc. Pro Evropana jsou velmi chaotické a věřte, že se v nich snadno ztratíte. Uličky často nevedou do pravých úhlů, různě se točí a jsou slepé. Fes je proslaven svými koželuhy, takže je zde ideální možnost si koupit nějaký kožený výrobek.

Do mediny vstoupíte hlavním vchodem – bránou Báb Bú Dželud. Součástí mediny je Medersa Bú Inania, která byla postavena ve 14. století a je díky své vypracované výzdobě považovaná za nejkrásnější medersu v Maroku. Naproti vchodu do medersy spatříte vodní hodiny.

Za návštěvu rozhodně stojí Muzeum Dar Batha, které je umístěno v hispánsko – maurském paláci. V tomto skvělém objektu můžete spatřit marocké sbírky řemeslných výrobků, berberské koberce, feské výšivky, hudební nástroje, šperky a keramiku od 14. století až dodnes. Součástí je i andaluská zahrada, která slouží jako příjemné útočiště před rozpáleným sluncem.

Ve Fes al-Dždíd neboli Novém Fesu se nachází královský palác a židovská čtvrť – mellah s mnohými synagogami. Dnes tady žije jen málo Židů, ale přesto jejich domy tvoří zajímavý kontrast k domům muslimským.

Marakéš

Marakéš je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Pokud sem nepřijedete v létě, můžete ze samotného města vidět zasněžené hory. Vládne tu nezapomenutelná atmosféra. Typickou barvou města je barva červená, kterou nesou všechny marakéšské Marocká architekturahistorické budovy a opevnění.

Ústředním bodem celé mediny je náměstí Djemaa el-Fna. Nejpůsobivější je Djemaa el-Fna v noci, kdy se rázem promění ve velké místo gurmánských zážitků. Místní kuchaři vám na počkání uvaří marockou specialitu, která se mísí s francouzskou kuchyní. Je to opravdu okouzlující místo. Hemží se tu prodavači koření, jídla, hadích kůží, bylinek, výrobků z kůže či z kovu, žongléry, zaříkávači hadů, vykládači karet nebo muslimskými ženami, které zdobí henou cizinky.

Minaret Kotůbijské mešity je 70 m vysoký a je to styčný bod celé Marakéše. Mešita byla postavena na základech jiné mešity ve 12. století. Minaret je postaven v marocko – andaluském stylu. V době jejího vzniku byla mešita pokrytá malovanou omítkou a mozaikami. Dnes již barevnou výzdobu na minaretu nenajdete, přesto se na ní zachovaly ozdobné desky, které mají každou stranu jinou a jsou typickou ukázkou islámského umění. Okolo mešity jsou zahrady, do kterých je volný vstup. Jejich návštěvu rozhodně oceníte v teplých letních měsících.

Palác el-Badi je nejzajímavější ze všech paláců v Marakéši. Byl postaven v 16. století a v době svého vzniku byl považován za jeden z nejnádhernějších na světě. Dnes je palác v rozkladu, přesto zde najdete krásné, napůl rozbořené zdi, na kterých s oblibou sídlí čápi. Nedaleko paláce se dostanete do podzemních chodeb. Pokud je navštívíte, neměli byste zapomenout na baterku.

Marakéšské muzeum se nachází ve zrekonstruovaném riádu – bohatém městském domě z 19. století. V domě se nacházejí výstavy z oblasti umění a řemesel. Interiér domu je velmi dobře zachován, proto zde můžete vidět, jak kdysi takový přepychový riád vypadal.

V Marakéši se nachází bezpočet nádherných zahrad s chodníčky a zavlažovacími kanálky.

Zahrady jsou dobře udržované a připomínají vám jakousi oázu ve vyprahlé části této země. Všechny zahrady jsou volně otevřené a můžete si v nich odpočinout na lavičkách.

 

 

Průvodce Marokem

Zájezdy do Maroka

Základní informace o Maroku

Historie Maroka

Památky v Maroku

Příroda v Maroku

Kultura v Maroku

Kuchyně v Maroku

Tipy na výlety v Maroku

Ubytování v Maroku

Kde, kam a jak v Maroku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Maroka

Casablanca Doukkala-Abda Fès-Boulemane Gharb-Chrarda-Beni Hssen Guelmim-Es Smara Chaouia-Ouardigha Laâyoune-Boujdour-Sakia El Hamra l’ Oriental Marrakech-Tensift-Al Haouz Meknès-Tafilalet Oued ed Dahab-Lagouira Rabat-Salé-Zemmour-Zaër Souss-Massa-Drâa Tadla-Azilal Tanger-Tétouan Taza-Al Hoceima-Taounate
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde